Jak vytvářet podcasty pro žáky

Podcast je efektivní a moderní způsob předávání informací. Lze ho využít pro zadávání úkolů, námětů na činnosti, předávání učiva nebo slovní hodnocení.

Natočte Váš první podcast pro vaše žáky a pošlete jim ho. Buďte osobní. Pozdravte je, řekněte jim, co cítíte, že je máte rádi, a že se na ně těšíte. Vyjádřete jim důvěru, že vše brzy skončí a všichni se spolu zase brzy uvidíte.

Ale co je nejdůležitější. Váš hlas je jedinečný. Jeho poslech je pro děti mnohem osobnější než psaný text. Umožní Vám emočně se s dětmi propojit. Potěší je to, zaujme a bude je to motivovat. Prohloubí to Váš vztah s nimi i s jejich rodiči. Uvidí, že umíte být osobní a jdete s dobou ;-).

Podcast Mgr. Čeňka Roseckého pro učitele ZŠ - Proč a jak vytvářet podcasty:

Podcast - Proč a jak vytvářet podcasty pro žáky

Jak vytvořit podcast (tj. audio záznam vašeho hlasu)

1. Napište si stručnou osnovu, co chcete žákům říci. Časem to zvládnete i bez ní.

2. Na mobilu si najděte "Záznam zvuku", nahrajte zprávu pro žáky a uložte si jí do mobilu.

3. Nahrávejte na první dobrou, přeřeknutí a nedokonalosti přidají nahrávce na lidskosti :-). Stříh by vše příliš komplikoval.

4. Přetáhněte (s pomocí kabele) nahrávku z mobilu do PC.

5. Formát nahrávky je .m4a (u jiných mobilů, zvláště iPhone, to bude asi jinak). Podcast může být rozeslán i v tomto formátu a většina zařízení ho automaticky přehraje (obvykle přes VLC "kužel").

6. Soubor můžete žákům poslat jako přílohu e-mailu nebo přes úschovnu na internetu. :-)

Jak převést podcast do formátu MP3

Pokud by byl podcast delší (a soubor pak moc velký) nebo někomu nešel přehrát. Je třeba převést tento formát .m4a na univerzální – ideálně MP3

Převedení (konverzi) z formátu .m4a na formát MP3 uděláte snadno a rychle zde: https://online-audio-converter.com/

Jsou to 4 snadné kroky, vyzkoušejte sami:

- 1) Natáhnout uložený soubor s nahrávkou (OPEN FILES).

- 2) Zadejte nejvyšší kvalitu (kurzorem na ose úplně doprava).

- 3) Zmáčkněte "CONVERT".

- 4) Soubor si pak stáhněte do PC - DOWNLOAD  (objeví se pak ve stažených souborech).

5. MP3 soubor pak můžete žákům poslat opět e-mailem nebo přes úschovnu na internetu.

6. Užijte si ten pocit, posílat svůj první podcast :-).

Jak uložit podcast na YouTube (pro technicky pokročilejší)

1. Založte si účet na Google (získáte další elegantní e-mail google.com. ;-), který můžete používat pouze na přihlašování na svůj účet. Ale uvidíte, že se Vám bude hodit i na něco jiného.

2. Založte si na YouTube svůj kanál (nic složitého, je to v češtině)

3. Spojte nahrávku s obrázkem (Na YouTube nejde uložit formát MP3, je potřeba ho spojit s nějakým obrázkem. Standartní velikost obrázků na youtube je 1920x1080).

Doporučujeme na to použít Tunestone:

1. Navštivte Tunestotube. A přihlaste se ke svému kanálu YouTube - klikněte na (Sign in with Google). Pokud nemáte, můžete si ho vytvořit i přímo zde.

2. Na TunestoTube stránkách klepněte vyberte soubor MP3 (Upload files).

3. Vyberte obrázek, který doprovodí MP3 audio (upload files).

4. Napište název Videa (Titles) a stručně můžete popsat jeho obsah (Description).

5. Zadejte, jestli chete video veřejné nebo soukromé (doporučujeme "Live" veřejné.  Soukromé "Private" by se nemuselo žáků zobrazovat. Toto nastvení, jde změnit u videa na vašem kanalé na YT).

6. Klikněte na "Create viedo" a video se nahrahje na Váš YT kanál.

7. Žákům pak už pouze zašlete link videa.

Přejem Vám příjemnou zábavu při tovoření vašich podcastů.

Ukázky podcastu pro žáky na YouTube:

Podcast Dagmar Svobodové pro žáky 5.B. - 1.

Podcast Dagmar Svobodové pro žáky 5.B. - 2.

Podcast Dagmar Svobodové pro žáky 5.B. - 3.

Podcast pro žáky - Radka Kučerová

Gratulujeme a děkujeme za zaslání Vašich prvních podcastů. Za odměnu Vám zasíláme knihu plnou příběhů - Putování českými dějinami.

- Obermanová I., Ostrava

- Fukalová H., Tachov

- Svobodová G., Česká Lípa

- Šromová M., Lysice

- Fučíková K., Prosetín

- Habětínková A., Benátky nad Jizerou

- Zíková L, Hořepník

- Mutina P., Praha

- Doležalová D., Česká Lípa

- Dobroruka I., Praha

Věříme, že budete i nadále tvořit nové podcasty a které budou přínosem při výuce.

Reference:

Děkuji za skvělý podnět. Tak mě to zaujalo, že jsem se do toho hned pustila. A i když nejsem technicky zdatná, tak za 5 min. bylo vše hotovo - nahráno i posláno rodičům. Mám prvňáčky, kterým se po mně stýská, tak to snad uvítají. A tobě patří dík.
D. Baziková

Odkaz na tvoření podcastu jsem dostala od své milé kamarádky pozdě večer. Nemohla jsem dospat rána, až si to zkusím. Nedočkavost, rychle, rychle, jestli to půjde a ten úžasný pocit, když jsem dětem poslala své první youtube povídání:-). ....WOW - děkuji Vám.

I. Obermanová