Hlavní menu

České hry a hračky z pěnové hmoty

Sdílet na Facebooku

České hry a hračky z pěnové hmoty

Většina z Vás zná Tvořivou školu, jako vzdělávací instituci a nakladatelství. Letos jsme se vzdělávání, bohužel, vlivem situace nemohli věnovat tolik, jak bychom chtěli. I to byl impuls proto, abychom se více zamysleli nad tím, co bychom Vám mohli nabídnout dalšího.
Na přelomu srpna a září jsme navázali spolupráci s firmou Hanna Maria Therapy, která nám dodává prostředky hygienické a aromaterapeutické. Dále nově spolupracujeme s výrobcem harmonizačních přístrojů pro čištění prostor nejen od elektrosmogu Somavedic.
V tomto článku bychom Vám rádi představili produkty z unikátní pěnové hmoty, vyvinuté a vyrobené v ČR. V nabídce nyní otevíráme sekci Hry a hračky, kde najdete výrobky značky Děláme to pro děti. 

UNIKÁTNÍ PĚNOVÁ HMOTA

 

Firma DĚLÁME TO PRO DĚTI vyvinula speciální pěnovou hmotu. Její hlavní předností je, že jsou:

  • zdravotně nezávadné (atest pro věkovou kategorii 0+)
  • pratelné (při teplotě max. 40°C)
  • lehké
  • pevné
  • pružné
  • ekologické
  • pestrobarevné

Díky těmto parametrům si s hmotou neublíží děti jakéhokoli věku (neprokousnou ji, nezraní se s ní, nevyvolá reakci z důvodu toxicity,...). Hmota navíc krásně padne do ruky, při manipulaci neklouže. Je proto ideální pro výrobu ergoterapeutických i didaktických pomůcek a her. Výrobce ji také používá pro výrobu stavebnic, určených do MŠ i domácností. Zejména zde je nedocenitelná jejich pratelnost. Přijdou-li Vám dílky špinavé, nebo upatlané, jednoduše je vyperete v pračce při maximální teplotě 40°C.

 

Materiál splňuje přísné požadavky na certifikaci pro věkovou kategorii 0+. Je tedy natolik odolný, aby jej dítě nemohlo poškodit a drobnou část pak sníst/vdechnout. Zároveň není toxický. Děti jej mohou klidně strkat do pusy, kousat. Díky snadné omyvatelnosti nemusíte mít obavy ani po této stránce. Hračku snadno umyjete, nebo při větším znečištění vyperete v pračce a dítě ji může bez obav dál používat.

 

Do budoucna nabídku rozšíříme o naše didaktické pomůcky z této hmoty. Momentálně pracujeme na jejich vývoji. Pomůcky bychom chtěli koncipovat spíše pro individuální práci v pedagogicko-psychologických poradnách, nebo individuální práci s žáky se SPU/plánem podpory. Využitelné by mohly být samozřejmě také pro domácí vzdělávání/procvičování.

 

 

Na e-shopu jsme sortiment rozřadili do několika kategorií (na vložení sortimentu pracujeme):

 

PROPRACOVANÉ LOGICKÉ A PAMĚŤOVÉ STOLNÍ HRY

 

Hry 3IQ, či 4IQ (QARQ) můžeme označit jako hry logické. Pracují na principu piškvorek. Vaše hrací plocha je omezena na 3x3, respektive 4x4 políčka, na které hráči střídavě přikládají hrací žetonky. Geniálnost a zároveň složitost hry tkví v tom, že žetony jsou ve 3/4 velikostech a výherní trojice/čtveřice musí být seskládána ve shodné velikosti žetonů. Dle pravidel je možné v jednom tahu umístit na jedno hrací pole 1, nebo 2 žetony vložené do sebe, případně v pozdější fázi 1 žeton přemístit. Hra tedy nutí k logickému myšlení, předvídání tahů soupeře i vymyšlení ideální herní strategie. Pohltí děti i dospělé a dá zabrat všem, bez ohledu na věk.

Hra 3IQ nabízí také variantu určenou na ven. Ta neobsahuje herní plochu, ale pouze hrací žetony, zato však v maxi velikosti. Ideální pro hry do tělocvičny/ v přírodě. Improvizujte a přizpůsobte pravidla pro soupeření skupin, přidejte pohyb! Třeba tak, že hráči ve skupině vybíhají ze svého stanoviště k vymezené hrací plošce, kam umístí žeton/y. Na tahu se střídají hráči žlutého a červeného týmu. U hrací plochy smí být vždy jen jeden hráč a smí umístit pouze žeton/žetony, který/které si vzal na svém stanovišti. Nemůže-li hráč donesený žeton/vložené žetony použít, tah ztratí. V lehčí variantě jej můžeme nechat udělat třeba 5 dřepů a smí si běžet žetony vyměnit na stanoviště. 

 

BZZ je pak hra spíše paměťová, postřehová. Pravidla jsou snadná, takže ji zvládnou děti již od dvou let, jejich modifikací uděláte hru napínavější a zábavnější i pro děti starší, nebo dokonce dospělé. Lze hrát jako hru rodinnou, nebo ve skupince dětí v rámci volnočasových aktivit, MŠ, družině, ve třídě. Výrobce nabízí také pohybovou variantu této hry. Nemusíte tedy hrát jen za špatného počasí u stolu, ale herní kostky lze rozprostřít v tělocvičně, na louce, nebo klidně v bazénu. Učitelé pak mohou využít jako aktivizační hru v různých koutech třídy/na chodbě.

 

Hra SMĚNA nepotrápí tolik Vaše mozkové závity, ale rozvíjí spíše sociální dovednosti. Váš úspěch záleží jednak na štěstí v hodech kostkou a jednak na Vašich přesvědčivých argumentech, schopnosti vyjednávání a v neposlední řadě slušnému chování vůči spoluhráčům. Doporučeno pro věk 3+. Hra pro 4 hráče. Tuto hru lze použít také při ergoterapii, obsahuje ergoterapeutickou příručku, krátkou pohádku a žertovnou básničku.

 

 

HLAVOLAMY A RÉBUSY

 

Zcela inovativní i známe a nestárnoucí rébusy a hlavolamy dají mnohdy potrápit i dospělým. Krom rozvoje logického a matematického myšlení při manipulaci s žetony či dílky procvičíte i jemnou motoriku. Přidejte vhodný přístup k dětem/žákům a je na světě další ukázka skvělého spojení Komenského trojice hlava-ruce-srdce. Podpořte kreativitu dětí, vymýšlejte další možné varianty využití těchto logických her!

 

MAGICKÉ ČTVERCE znáte z našich kurzů matematiky i pracovních karet a šablon. Nyní nabízíme také ve variantě pomůcky z pěnové hmoty. Vybrat si můžete z velikosti 3x3, 4x4 a 5x5 polí. Balení obsahuje oboustranné kartičky se zadáním a správným řešením úlohy.
Je rébus na Vaše děti ještě příliš těžký? Tak zkuste třeba jen matematický diktát: Dítě vkládá postupně do políček čísla, která mu rodič/učitel diktuje. Nebo hru obohaťte o orientaci v prostoru a zadání koncipujte takto: „Vlož číslo dvě do druhého řádku a třetího sloupce. Vlož číslo devět do pravého horního rohu.“ Případně čísla porovnávejte mezi sebou, říkejte si, o kolik je číslo menší/větší. I přitom můžete využít vkládací mřížku - zadávejte takto: „Do prvního řádku vlož čísla menší, do druhého větší: 3 a 5, 1 a 6, 8 a 9. Zbývající čísla seřaď do třetího řádku od nejmenšího po největší.“ V tabulce pak správně budou čísla 3, 1, 8, 5, 6, 9, 2, 4, 7. Nebo když už děti začínají sčítat: „Najdi čísla 1, 2, 5 a 6. Rozlož je do mřížky tak, aby byl na prvním i druhém řádku stejný součet. Dokážeš čísla poskládat tak, aby byl součet stejný i ve sloupcích?“  

 

Oblíbené TETRIS a TANGRAMY nyní můžete dětem předložit i ve variantě z pěnové hmoty. Cílem je buď klasicky zaplnit herní mřížku jednotlivými dílky, nebo na volné ploše/v rámečku z dílků stavíte obrázky dle předlohy. Předlohy jsou součástí balení. Zábava je ale i hledání dalších možných variant. Zkuste nechat poskládaný obrázek dítě nakreslit, nebo pořiďte hry dvě a pořádejte závody se sourozenci/rodiči/kamarády.

 

HLAVOLAMY POKLADNIČKA a STROM ŽIVOTA procvičí zejména prostorovou představivost. Složte si krychli z pěnové hmoty! Vybrat si můžete z varianty bez potisku (Pokladnička) a s motivačními hesly (Strom života). Obě varianty mají zároveň v jedné ze stěn otvor na mince či bankovky. Až Vás tedy hlavolam omrzí, nemusíte se bát, že by zůstal bez využití :-). 

 

 

JEDNODUCHÉ STAVEBNICE

 

Stavebnice jsou velmi vhodné do mateřských škol, skvěle si s nimi pohrají děti i doma. Díky použitému materiálu jsou vhodné pro děti bez věkového omezení. Oblíbená témata jako farma, doprava, záchranné složky najdete v různě velkých sadách. Ty mezi sebou hezky zkombinujete, aniž by se dílky výrazně duplikovaly. 
Vzhledem k odolnosti a snadné údržbě materiálů můžete stavebnici dětem rozložit doma, venku, na pískovišti, nebo si ji vzít do vany či bazénu. Oblíbené kostky mohou být s Vašim dítětem kdekoli, dokonce i v postýlce.

 

 

ERGOTERAPEUTICKÉ POMŮCKY

 

Ergoterapie slouží zejména osobám s různým typem postižení (fyzickým, smyslovým, psychickým, mentálním nebo sociálním znevýhodněním). Podporuje maximálně možnou participaci jedince v běžném životě, přičemž respektuje plně jeho osobnost a možnosti. Pracuje s klienty jakéhokoli věku. 

Činnostní učení, které se promítá do našich kurzů i didaktických pomůcek, je hodně o práci rukou a manipulaci s pomůckami. Velmi se osvědčilo ve školách speciálních (dříve také praktických a zejména zvláštních). S nástupem inkluze je toto téma aktuální pro mnohem více pedagogů, jelikož s žáky se SPU či různými postiženími dnes pracují i v běžných ZŠ. Věříme, že tento sortiment pomůže při individuální práci s těmito žáky, ať už během výuky, nebo při práci individuální, v poradnách a speciálních centrech.

 

3IQ 3IQ 4IQ/QARQ 4IQ/QARQ
BZZZ BZZZ-přehled Směna Směna-modelování
Magické čtverce 3 ks