Činnostní učení Čj v 1. ročníku

5. 8. 2024, 6. 8. 2024, 7. 8. 2024, 8. 8. 2024

24 vyučovacích hodin

ZŠ Praha 6, Na Dlouhém Lánu 43

Kurz se uskuteční v rámci letní školy v Praze v termínu od 5. do 8. 8. 2024 (po-čt). Výuka a obědy na ZŠ Praha 6, Na Dlouhém lánu 555/43. Ubytování a další stravování není zajištěno.

Zahájení v pondělí od cca 14:00 hod., ukončení ve čtvrtek obědem. Úterý + středa výuka celodenní cca 8:30-17:00. Podrobné informace, včetně harmonogramu školení a doby prezence budou přihlášeným účastníkům zaslány koncem června.

Zahrnuje kurzovné a obědy.
Fakturace bude probíhat průběžně, od března 2024.

Letní školu je možné hradit i tak, že část uhradí škola a část účastník - požadavky, prosím, uveďte do poznámky v přihlášce.

Kurz je vhodný pro všechny učitele působící v přípravných třídách a na 1. stupni ZŠ. Účastníci obdrží zdarma pomůcku Karty a šablony pro činnostní učení Čj v 1. ročníku v ceně 185 Kč. Letní škola předkládá jak potřebné informace, tak možnost aktivního odpočinku, relaxace a „dobití baterií“.

Těšte se na:

• Tvořivá práce s pomůckou Karta a šablony pro činnostní učení Čj 0. a 1.
  • Smysl a význam přípravného období.
  • Rozvoj sluchového vnímání. Sluchová paměť.
  • Hádanky typu: Je to na stromě a je to k – o – s. Co je to? Rozvoj vnímání, poznávání a řeči – rozšiřování slovní zásoby.
  • Rozvoj zrakového vnímání a rozlišování. Prostorová orientace. Rozvoj zrakové paměti (Kimovy hry).
  • Rytmizace říkanek, dechová a koordinační cvičení.
  • Předslabikářové období – analyticko-syntetická výuka čtení. Práce s metodikou výuky čtení.
  • Tvarové skupiny písmen.
  • Metodický postup při vyvozování písmen a slabik.
  • Začátky čtení v 1. ročníku – pozvolný přechod od vázaného slabikování k plynulému čtení textu.
  • Didaktické hry se sloupečky slov připravených ve Slabikáři. Slabikář a první čítanka.
  • Důraz na porozumění čtenému textu. Podněcování zájmu o čtení.
  • Pozitivní motivace a hodnocení, žákovy prožitky, sebeuvědomění si prožitku.
  • Význam uvolňovacích cviků doprovázených říkankami.
  • Hrubá a jemná motorika. Grafomotorika. Zásady, které je třeba při psaní dodržovat.
  • Práce s písankami.
  • Vhodné didaktické pomůcky a hry, zásady pro práci s nimi.
  • Vyjadřování významu slov kresbou.
  • Využití mezipředmětových vztahů s prvoukou a matematikou.

Kurz je veden prakticky, účastníci si vyzkouší předkládané aktivity v pozici žáka. Ukážeme si, jak vyvodit základní učivo Čj v 1. ročníku a jak je procvičovat, upevňovat. Velká pozornost bude věnována přípravnému období, které je třeba rozvíjet už v posledních ročnících MŠ a přípravných třídách. Školení doporučujeme i asistentům pedagoga nebo vedoucím doučovacích kroužků.