Výtvarná výchova tvořivě na ZŠ

Barevné suché pastely pro začátečníky i pokročilé

Číslo akce: 2021-012 LŠ
Akreditační číslo MŠMT ČR: 34458/2019-2-1147

Lektor: Mgr. Lenka Kalová
Místo: ZŠ J. K. Tyla Písek, Tylova 2391
Termín: 16. 8. 2021, 17. 8. 2021, 18. 8. 2021, 19. 8. 2021

Kurz se uskuteční v rámci letní školy v Písku v termínu od 16. do 19. 8. 2021. Výuka a stravování v budově ZŠ JKT Písek, ubytování a stravování v domově mládeže (ul. Budějovická).

Zahájení v pondělí od cca 14:30 hod., ukončení ve čtvrtek obědem. Podrobné informace, včetně harmonogramu školení a doby prezence budou přihlášeným účastníkům zaslány do konce června.

Cena: 6 580 Kč, záloha 6 580 Kč
zahrnuje kurzovné, ubytování a plnou penzi.  Neuvedete-li v poznámce přihlášky jinak, bude účtována plná cena.
Nechcete-li zajistit ubytování či stravu, můžete zvolit variantu:
5590,-       - kurzovné + plná penze
5155,-       - kurzovné + obědy
4750,-       - pouze kurzovné
(konečná cena)

Letní školy je třeba uhradit předem. Fakturace bude probíhat průběžně od května. Následně budou nově přihlášeným účastníkům faktury zaslány e-mailem.

Letní školu je možné hradit i tak, že část uhradí škola a část účastník (např. kurzovné hradí škola, ubytování a stravu účastník).

Praktické zvládnutí základů kresby se suchými pastely metodou kreslení pravou mozkovou hemisférou pro začátečníky i pokročilé. Základy barevného vyjadřování: míchání barev, komplementární barvy, barevná perspektiva a kompozice...

Kurz je určen všem, kteří si chtějí prakticky vyzkoušet, procvičit a zdokonalit svou schopnost barevného kreslení technikou kresby suchými prašnými pastely.
Pochopíme, jak míchat a kombinovat barvy. Budeme mít možnost seznámit se s vlastní oblíbenou barevností a vnímat emoční působení barev. Praktické činnosti se zaměřením na rozvoj fantazie, intuice a výtvarných dovedností, na soustředění, kreativitu, celkovou pohodu, zvýšení sebevědomí, sebepoznání a sebepřijetí.

Cílová skupina:
Všichni, kdo se chtějí učit kreslit a malovat.
Kurz je určen i úplným začátečníkům v kreslení i absolventům kurzů kreslení pravou hemisférou, kteří se chtějí v kreslení procvičit, popřípadě tvořivě relaxovat.
Dolní věková hranice pro účast na kurzech je 18 let, mladší a děti od 12ti let pouze v doprovodu dospělého po předchozí dohodě a za plnou cenu.

Kurz pro všechny, kdo se chtějí učit kreslit a malovat.

Program:

• Součástí kurzu jsou poznatky z oblasti kompozice a prostorové a barevné perspektivy
  • Intuitivní kresba jako forma relaxace a psychického uvolnění.
  • Jak rozvíjet sebedůvěru v používání fantazie a intuice.

Pomůcky, které je potřeba si donést:

• 10 obyčejných bílých čtvrtek
  • 10 obyčejných kancelářských papírů A4
  • Blok barevně tonovaných papírů cca 10 listů na suché pastely – formát A3 – papíry krásně barevně tonované ve světlých odstínech pastelových barev má např. firma Koh-i-noor
  • 2 kusy: barevné čtvrtky cca A3, nejlépe černé nebo tmavé (tmavě modrá, rudá, tmavá zelená, hnědá apod.)
  • Dobrovolné pro náročné: 1kus: barevný papír formátu cca A3 (přibližně gramáž 220g - chladný odstín např. šedé barvy - např. od firmy Canson - řada color line
  • Průhledný pečicí papír (mívají ho v Lidlu)
  • Desky stejného nebo o něco většího formátu než máte papíry – na hotové obrázky
  • Pevné desky stejného nebo o něco většího formátu než máte papíry jako podložku na kreslení
  • Obyčejná bílá křída
  • Suché prašné křídy – např. od firmy Koh-i-noor , nejlépe sada aspoň 48 barev
  • Suché prašné křídy v tužce - např. od firmy Koh-i-noor, sada aspoň 12 barev
  • Igelitová taška nebo sáček na krabičky s křídami (často se při používání práší a drolí)
  • Dobrovolné: těrky na roztírání pastelu např. od firmy Kohinoor
  • Obyčejná tužka 4B
  • Ořezávátko
  • Obyčejná bílá guma
  • Plastická guma - 2ks
  • Papírová lepicí páska
  • Nůžky
  • Kelímek na vodu se širokým dnem
  • Roli obyčejných papírových kuchyňských utěrek
  • Balíček vatových tyčinek na čištění uší
  • Balíček vlhkých ubrousků (na utírání rukou)
  • 2 ručníky či hadry velikosti utěrky: na ruce a na případný rozsypaný pastelový prášek a otření svého místa u stolu
  • Fixativ na suché křídy ve spreji na ochranu hotových kreseb – ale lepší je levný lak na vlasy na pevné vyztužení účesu (lze koupit např. v Lidlu)
  • Pracovní oblečení – včetně kalhot, případně dlouhý plášť
  • Ti, kdo jsou choulostiví na ruce a nehty si mohou opatřit bavlněné nebo jiné pracovní rukavice, je ale třeba aby byla vhodná velikost - aby se neztratil cit v rukou
  • Deka nebo karimatka na sezení venku na zemi
  • Je vhodné mít nějakou tašku přes rameno, kam to všechno dáte až půjdete malovat s tím, že igelitové tašky jsou praktické (křídy se práší)

Doporučujeme podívat se na web lektorky www.kalova.czdo fotogalerie na SUCHÝ PASTEL – abyste si udělali představu, co s účastníky na kurzech kreslíme.

Předlohy není potřeba si nosit, budou na kurzu k dispozici pro kreslení. Budou se vracet, můžete si je ofotit a po návratu domů vytisknout.

Ti, kdo se již účastnili jakéhokoli kurzu SUCHÝ PASTEL budou kreslit tak, aby dále rozvíjeli své schopnosti.

případě zájmu o přístup pro pokročilé prosím konzultujte tuto možnost předem s lektorkou - email: lenka-kalova@seznam.cz

Lektorka:

Mgr. Lenka Kalová