Výtvarná výchova tvořivě na ZŠ

Kresba tužkou, uhlem, bílou křídou pro začátečníky i pokročilé

Číslo akce: 2021-001 LŠ
Akreditační číslo MŠMT ČR: 34458/2019-2-1147

Lektor: Mgr. Lenka Kalová
Místo: ZŠ Velehrad, Salašská 300
Termín: 6. 7. 2021, 7. 7. 2021, 8. 7. 2021, 9. 7. 2021

Kurz se uskuteční v rámci letní školy ve Velehradě v termínu od 6. do 9. 7. 2021 (ÚTERÝ-PÁTEK!). Výuka a stravování v budově ZŠ Salašská, ubytování v internátě Stojanova gymnázia (areál kláštera).

Zahájení v úterý od cca 14:30 hod., ukončení v pátek obědem. Podrobné informace, včetně harmonogramu školení a doby prezence budou přihlášeným účastníkům zaslány koncem června.

Cena: 6 580 Kč, záloha 6 580 Kč
zahrnuje kurzovné, ubytování a plnou penzi.  Neuvedete-li v poznámce přihlášky jinak, bude účtována plná cena.
Nechcete-li zajistit ubytování či stravu, můžete zvolit variantu:
5590,-       - kurzovné + plná penze
5155,-       - kurzovné + obědy
4750,-       - pouze kurzovné
(konečná cena)

Letní školy je třeba uhradit předem. Fakturace bude probíhat průběžně od května. Následně budou nově přihlášeným účastníkům faktury zaslány e-mailem.

Letní školu je možné hradit i tak, že část uhradí škola a část účastník (např. kurzovné hradí škola, ubytování a stravu účastník).

KAL

Technika kresby metodou kreslení pravou mozkovou hemisférou pro začátečníky i pokročilé, kresba tužkou, uhlem, bílou křídou.

Realistická kresba tužkou, "krok za krokem" - linie, čára, světlo a stín, základy kresby podle předlohy, portrét podle fotografie.
Objekty: předměty, krajina, zvířata, člověk, rozvíjení schopnosti kreslení podle vlastní fantazie.

Metoda kreslení pravou mozkovou hemisférou a její možnosti ve škole. Praktické činnosti se zaměřením na rozvoj fantazie, intuice a výtvarných dovedností, na soustředění, kreativitu, celkovou pohodu, zvýšení sebevědomí, sebepoznání a sebepřijetí.

Cílová skupina:
Kurz je určen i úplným začátečníkům v kreslení i absolventům kurzů kreslení pravou hemisférou, kteří se chtějí v kreslení procvičit, popřípadě tvořivě relaxovat. Ti, kdo se již účastnili jakéhokoli kurzu kresby tužkou budou kreslit tak, aby dále rozvíjeli své schopnosti.

Dolní věková hranice pro účast na kurzech je 18 let, mladší a děti od 12ti let pouze v doprovodu dospělého po předchozí dohodě a za plnou cenu.

Kurz pro všechny, kdo se chtějí učit kreslit a malovat.

Program:

• Součástí kurzu jsou poznatky z oblasti kompozice a prostorové a barevné perspektivy.
  • Kresba podle předlohy i podle skutečnosti.
  • Intuitivní kresba jako forma relaxace a psychického uvolnění.
  • Jak rozvíjet sebedůvěru v používání fantazie a intuice.
  • Optické iluze

Přiloženy ukázky maleb účastníků kurzů.

Pomůcky, které je potřeba si donést:

• 20 bílých kancelářských papírů A4
  • Blok s bílými papíry na kresbu tužkou a uhlem, případně 10 papírů na kresbu tužkou formát A4
  • Blok s bílými papíry na kresbu tužkou a uhlem, případně 10 papírů na kresbu tužkou a uhlem - formát A3
  • 2 černé čtvrtky A3 – na kresbu suchým pastelem
  • Desky stejného nebo o něco většího formátu než máte papíry – na hotové obrázky
  • Pevné desky stejného nebo o něco většího formátu než máte papíry jako podložku na kreslení
  • tužky např. od firmy Kohinoor: číslo: 1500 1B, 1500 4B a 1500 8B + ořezávátko
  • přírodní černý uhel
  • umělý černý uhel
  • černý uhel v tužce
  • obyčejná bílá křída
  • bílá křída v tužce (někde ji můžete koupit jako bílý suchý pastel v tužce nebo bílý umělý uhel v tužce) – některé prodejny je prodávají v různé tvrdosti, tak volte raději měkčí
  • obyčejná bílá guma – nejlépe guma v tužce např. od firmy Kohinoor (vypadá jako bílá pastelka, ale místo tuhy má gumu)
  • 2 ks plastická guma
  • Papírová krepová lepicí páska
  • Nůžky
  • 30 cm pravítko
  • balíček obyčejných papírových kapesníčků nebo papírové utěrky
  • 20 ks vatových tyčinek na čištění uší
  • 2 hadry velikosti utěrky: na ruce a na případný rozsypaný uhlový prášek a otření svého místa u stolu
  • Fixativ na kresbu uhlem ve spreji na ochranu hotových kreseb – ale stačí levný lak na vlasy na pevné vyztužení účesu (lze koupit např. v Lidlu)
  • důležité: nádobka se širokým dnem na ořezávání tužek a úlomky uhlů (třeba od ramy)
  • dobrovolné: těrky na roztírání tuhy či uhlu při kresbě např. od firmy Kohinoor
  • Je vhodné mít nějakou tašku přes rameno, kam to všechno dáte až půjdete kreslit.

Doporučujeme podívat se na web lektorky www.kalova.cz do fotogalerie na TUŽKA 1 – KRESLENÍ PRAVOU MOZKOVOU HEMISFEROU a na KRESBA TUŽKOU, UHLEM A BÍLOU KŘÍDOU – abyste si udělali představu, co s účastníky na kurzech kreslíme.

Předlohy není potřeba si nosit, budou na kurzu k dispozici pro kreslení. Budou se vracet, můžete si je ofotit a po návratu domů vytisknout.

Ti, kdo se již účastnili jakéhokoli kurzu kresby tužkou budou kreslit tak, aby dále rozvíjeli své schopnosti. Mohou přinést např. vlastní předlohu a pod vedením lektorky si ji nakreslit, nebo vyzkoušet techniku zvětšování, případně vyslovit jiné přání.

případě zájmu o přístup pro pokročilé prosím konzultujte tuto možnost předem s lektorkou - email: lenka-kalova@seznam.cz

Lektorka:

Mgr. Lenka Kalová