Výtvarná výchova tvořivě na ZŠ

DRY BRUSH – MALBA SUCHÝM ŠTĚTCEM ČERNOU OLEJOVOU BARVOU NA PLÁTNO A PAPÍR.

Číslo akce: 2020-006 LŠ
Akreditační číslo MŠMT ČR: 34458/2019-2-1147

Lektor: Mgr. Lenka Kalová
Místo: ZŠ J. K. Tyla Písek, Tylova 2391
Termín: 10. 8. 2020, 11. 8. 2020, 12. 8. 2020, 13. 8. 2020

Kurz se uskuteční v rámci letní školy v Písku v termínu od 10. do 13. 8. 2020. Výuka a obědy v budově ZŠ J. K. Tyla Písek, Tylova, ubytování, snídně+večeře v Domově mládeže, Budějovická.

Zahájení v pondělí od cca 14:10 hod., ukončení ve čtvrtek obědem. Podrobné informace, včetně harmonogramu školení a doby prezence budou přihlášeným účastníkům zaslány koncem června.

Cena: 6 380 Kč, záloha 6 380 Kč
zahrnuje kurzovné, ubytování a plnou penzi.  Neuvedete-li v poznámce přihlášky jinak, bude účtována plná cena. Dále je možno vybrat z variant:

5 480,-       - kurzovné + plná penze
       5 125,-       - kurzovné + obědy
       4 750,-       - pouze kurzovné
(konečná cena)

Letní školy je třeba uhradit předem. Fakturace bude probíhat průběžně, nově přihlášeným účastníkům budou faktury zaslány e-mailem.
Nabízíme možnost rozdělení fakturované částky na 2 doklady (část uhradí zaměstnavatel a zbytek si doplatí účastník).
Při odhlášení méně než dní 30 před zahájením kurzu účtujeme dle obchodních podmínek storno poplatek.

KAL

Kurz je určen všem, kteří si chtějí prakticky vyzkoušet, procvičit a zdokonalit tuto populární a efektní techniku Dry Brush. Výsledný obraz vypadá jako kresba, ale má stálost olejové malby. Je možné malovat na papír, ale také na plátno a jiné povrchy. Kurz může být pro vás zajímavá zkušenost, ale získané dovednosti se také mohou stát prvním nebo dalším krokem do světa výtvarných technik.

Praktické zvládnutí základů techniky kresby suchým štětcem olejovou barvou na papír či plátno. Seznámení se s pomůckami. Jak používat olejovou barvu ke kresbě štětcem. Jak správně stínovat a dosáhnout jemných přechodů. Pozorování světla a stínu.

Součástí kurzu jsou poznatky z oblasti kompozice a prostorové a barevné perspektivy. Kresba podle předlohy. Metoda kreslení pravou mozkovou hemisférou a její možnosti  ve škole. Praktické činnosti se zaměřením na rozvoj fantazie, intuice a výtvarných dovedností, na soustředění, kreativitu, celkovou pohodu, zvýšení sebevědomí, sebepoznání a sebepřijetí.

Cílová skupina:

Pedagogičtí pracovníci. Kurz je určen i úplným začátečníkům v kreslení i pokročilým.

Dolní věková hranice pro účast na kurzech je 18 let, mladší a děti od 12ti let po předchozí dohodě pouze v doprovodu dospělého a za plnou cenu.

Přiloženy ukázky maleb účastníků kurzů.

Každý účastník si přiveze pomůcky na kreslení dle níže uvedeného seznamu.

Doplňující pomůcky budou k dispozici u lektorky

Doporučený seznam pomůcek, které je  potřeba si donést:

• Černá olejová pomalu schnoucí barva ze série značky Bob Ross – 1 tuba.
    – Tuto barvu je nejlépe objednat přes internet, v kamenných obchodech ji často nemají. Objem tuby  stačí 20 ml.
    – Varianta je i olejová černá barva (např. zn. Umton, Pebeo aj.) - koupíte ve výtvarných potřebách.
  • Bezzápachové ředidlo (stačí malé baleni, 120 ml.)
    – koupíte ve výtvarných potřebách
  • Syntetické ploché štětce s jemnějšími štětinami (důležité) –  asi tak číslo 0, 2, 4, 8, 10 (vhodný je i tvar štětce tzv. kočičí jazýček)
  • Můžete si přinést i vyřazený jemný kosmetický štětec
  • Tužky např. od firmy Kohinoor: číslo: 1500 4B + ořezávátko
  • Guma – plastická i obyčejná, vhodná je guma v tužce např. od Kohinoor

• Balíček obyčejných papírových kapesníčků
  • 10 ks vatových tyčinek na čištění uší
  • Špejle 1 ks
  • Nůžky
  • Papírová lepicí páska
  • Průhledný pečicí papír – stačí 3 ks o velikosti A3
  • Role papírových kuchyňských utěrek
  • Paletka – stačí pvc talířky nebo víčka od nádobek na pokrmové tuky
  • Pevné kartonové desky stejného nebo o něco většího formátu jako máte papíry – na hotové obrázky i jako podložku.
  • Starou utěrku na ruce a savý hadřík
  • Jedny olejové ubrousky (k dostání pouze v DM Drogerii nebo v Rossmannu)
  • Mýdlo s jelenem
  • Pracovní oblečení

Papíry:
  • 10 ks bílých papírů na akrylové či olejové barvy – formát  A4
    (levnější vaianta jsou školní čtvrtky nebo bílý karton daného formátu)
  • 5 ks papírů na akrylové či olejové barvy – formát  A3
    (levnější vaianta jsou školní čtvrtky nebo bílý karton daného formátu)
  • 5 obyčejných kancelářských papírů A4

Chcete-li si udělat radost, přivezte si také:
  • Elektrická guma od firmy Derwent
  • Napnuté a našepsované plátno na desce nebo rámu formátu cca A3
    (hotové ve výtvarných potřebách, často i v eshopu v Lidlu)
  • Lak na olejovou barvu ve spreji

Začátečníci dostanou veškeré předlohy od lektorky.

Pokročilejší si mohou (nemusí) přinést vlastní předlohu. Pokud budete chtít malovat někoho z rodiny nebo sebe, přineste si prosím fotografii obličeje – stačí kvalitně vytištěné černobíle na obyčejný kancelářský papír A3 (2 kopie). Prosím co největší rozměr obličeje s detaily. Pokud si nejste jisti s výběrem předlohy, kontaktujte lektorku – kontakty najdete na jejím webu www.kalova.cz

Lektorka: Mgr. Lenka Kalová

Kvalifikace a praxe v oboru:

• - Absolventka Pedagogické fakulty v Českých Budějovicích - učitelství pro 1. stupeň základní školy
  • - 20 let ve školství včetně práce s problémovými dětmi – několik let práce ve třídě pro děti s poruchami učení  a chování. Na Teologické fakultě Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích vedla Kurz Celoživotního vzdělávání Kresba jako forma relaxace a psychického uvolnění.
  • - Zájem o přirozené metody učení a o techniky, které člověku pomáhají při zvládání stresu a v nejrůznějších situací.
  • - V současné době vede výtvarné kurzy pro děti i dospělé, kurzy o sebe přijetí a pozitivním vnímání a semináře akreditované MŠMT pro pedagogy.
  •   Více na www.kalova.cz

KAL KAL KAL KAL