Jak vytvářet podcasty pro žáky

Podcast je efektivní a moderní způsob předávání informací. Lze ho využít pro zadávání úkolů, námětů na činnosti, předávání učiva nebo slovní hodnocení.

Natočte Váš první podcast pro vaše žáky a pošlete jim ho. Buďte osobní. Pozdravte je, řekněte jim, co cítíte, že je máte rádi, a že se na ně těšíte. Vyjádřete jim důvěru, že vše brzy skončí a všichni se spolu zase brzy uvidíte.

Ale co je nejdůležitější. Váš hlas je jedinečný. Jeho poslech je pro děti mnohem osobnější než psaný text. Umožní Vám emočně se s dětmi propojit. Potěší je to, zaujme a bude je to motivovat. Prohloubí to Váš vztah s nimi i s jejich rodiči. Uvidí, že umíte být osobní a jdete s dobou ;-).

Podcast Mgr. Čeňka Roseckého pro učitele ZŠ - Proč a jak vytvářet podcasty:

Podcast - Proč a jak vytvářet podcasty pro žáky

Jak vytvořit podcast (tj. audio záznam vašeho hlasu)

1. Napište si stručnou osnovu, co chcete žákům říci. Časem to zvládnete i bez ní.

2. Na mobilu si najděte "Záznam zvuku", nahrajte zprávu pro žáky a uložte si jí do mobilu.

3. Nahrávejte na první dobrou, přeřeknutí a nedokonalosti přidají nahrávce na lidskosti :-). Stříh by vše příliš komplikoval.

4. Přetáhněte (s pomocí kabele) nahrávku z mobilu do PC.

5. Formát nahrávky je .m4a (u jiných mobilů, zvláště iPhone, to bude asi jinak). Podcast může být rozeslán i v tomto formátu a většina zařízení ho automaticky přehraje (obvykle přes VLC "kužel").

6. Soubor můžete žákům poslat jako přílohu e-mailu nebo přes úschovnu na internetu. :-)

Jak převést podcast do formátu MP3

Pokud by byl podcast delší (a soubor pak moc velký) nebo někomu nešel přehrát. Je třeba převést tento formát .m4a na univerzální – ideálně MP3

Převedení (konverzi) z formátu .m4a na formát MP3 uděláte snadno a rychle zde: https://online-audio-converter.com/

Jsou to 4 snadné kroky, vyzkoušejte sami:

- 1) Natáhnout uložený soubor s nahrávkou (OPEN FILES).

- 2) Zadejte nejvyšší kvalitu (kurzorem na ose úplně doprava).

- 3) Zmáčkněte "CONVERT".

- 4) Soubor si pak stáhněte do PC - DOWNLOAD  (objeví se pak ve stažených souborech).

5. MP3 soubor pak můžete žákům poslat opět e-mailem nebo přes úschovnu na internetu.

6. Užijte si ten pocit, posílat svůj první podcast :-).

Jak uložit podcast na YouTube (pro technicky pokročilejší)

1. Založte si účet na Google (získáte další elegantní e-mail google.com. ;-), který můžete používat pouze na přihlašování na svůj účet. Ale uvidíte, že se Vám bude hodit i na něco jiného.

2. Založte si na YouTube svůj kanál (nic složitého, je to v češtině)

3. Spojte nahrávku s obrázkem (Na YouTube nejde uložit formát MP3, je potřeba ho spojit s nějakým obrázkem. Standartní velikost obrázků na youtube je 1920x1080).

Doporučujeme na to použít Tunestone:

1. Navštivte Tunestotube. A přihlaste se ke svému kanálu YouTube - klikněte na (Sign in with Google). Pokud nemáte, můžete si ho vytvořit i přímo zde.

2. Na TunestoTube stránkách klepněte vyberte soubor MP3 (Upload files).

3. Vyberte obrázek, který doprovodí MP3 audio (upload files).

4. Napište název Videa (Titles) a stručně můžete popsat jeho obsah (Description)

5. Zadejte, jestli chete video veřejné nebo soukromé (asi to bude soukromé) - Live / Private

6. Klikněte na "Create viedo" a video se nahrahje na Váš kanál.

7. Žákům pak už pouze zašlete link videa.

Přejem Vám příjemnou zábavu při tovoření vašich podcastů.

Ukázka podcastu pro žáky na YouTube:

Podcast Dagmar Svobodové pro žáky 5.B. -  Vysílá studio Bystrý sokol 1. :-)