Činnostní učení Čj v 1. ročníku

Kurz realizovaný v rámci letních škol

Číslo akce: 2021-007 LŠ
Akreditační číslo MŠMT ČR: 783/2018-1-169

Lektor: Mgr. Ivana Vacková
Místo: ZŠ J. K. Tyla Písek, Tylova 2391
Termín: 16. 8. 2021, 17. 8. 2021, 18. 8. 2021, 19. 8. 2021

Kurz se uskuteční v rámci letní školy v Písku v termínu od 16. do 19. 8. 2020. Výuka a stravování v budově ZŠ JKT Písek, ubytování a stravování v domově mládeže (ul. Budějovická).

Zahájení v pondělí od cca 14:30 hod., ukončení ve čtvrtek obědem. Podrobné informace, včetně harmonogramu školení a doby prezence budou přihlášeným účastníkům zaslány do konce června.

Cena: 6 580 Kč, záloha 6 580 Kč
zahrnuje kurzovné, ubytování a plnou penzi.  Neuvedete-li v poznámce přihlášky jinak, bude účtována plná cena.
Nechcete-li zajistit ubytování či stravu, můžete zvolit variantu:
5590,-       - kurzovné + plná penze
5155,-       - kurzovné + obědy
4750,-       - pouze kurzovné
(konečná cena)

Letní školy je třeba uhradit předem. Fakturace bude probíhat průběžně od května. Následně budou nově přihlášeným účastníkům faktury zaslány e-mailem.

Letní školu je možné hradit i tak, že část uhradí škola a část účastník (např. kurzovné hradí škola, ubytování a stravu účastník).

Kurz předkládá mnohaletou praxí prověřený, smysluplný a praktický soubor činnostních postupů do výuky českého jazyka v 1. ročníku. Umožní Vám žáky zaujmout, zdárně jim předat základní učivo i rozvíjet jejich klíčové kompetence. Vy i vaši žáci můžete ve výuce zažívat radost a pocity spojené s úspěchem. Předávaný soubor žákovských činností Vám zároveň skvěle poslouží při práci s žáky s poruchami učení, a to při nápravách i při jejich předcházení.

Kurz je vhodný pro všechny učitele působící na 1. stupni ZŠ a využitelný při práci se všemi druhy učebnic a pracovních sešitů. Lektory kurzu jsou vždy zkušení učitelé s desítkami let praxe. Účastníci obdrží zdarma pomůcku Karty a šablony pro činnostní učení Čj v 0. a 1. ročníku v ceně 370 Kč a příručky Metodika činnostního učení v přípravném období a metodika čtení s porozuměním v 1. ročníku v celkové ceně 80 Kč. Letní škola předkládá jak potřebné informace, tak možnost aktivního odpočinku, relaxace a „dobití baterií“

1. část

• Smysl a význam přípravného období.
  • Předčtenářské a předpočtářské období.
  • Rozvoj zrakového vnímání a rozlišování. Prostorová orientace. Rozvoj zrakové paměti (Kimovy hry).
  • Využití mezipředmětových vztahů s prvoukou a matematikou.
  • Pokládáme základy kompetence pracovní, komunikativní a kompetence sociální.

2. část

• Rozvoj sluchového vnímání. Sluchová paměť.
  • Vhodné didaktické pomůcky a hry, zásady pro práci s nimi.
  • Rytmizace říkanek, dechová a koordinační cvičení.
  • Hádanky typu: Je to na stromě a je to k – o – s. Co je to? Rozvoj vnímání, poznávání a řeči – rozšiřování slovní zásoby.
  • Pozitivní motivace a hodnocení, žákovy prožitky, sebeuvědomění si prožitku.
  • Postupné utváření kompetence komunikativní, kompetence pracovní a kompetence sociální.

3. část

• Hrubá a jemná motorika. Grafomotorika. Zásady, které je třeba při psaní dodržovat.
  • Význam uvolňovacích cviků doprovázených říkankami.
  • Ukázka práce s pracovním sešitem Moje první psaní.
  • Tvarové skupiny písmen.
  • Práce s písankami.
  • Rozbalování kompetence pracovní a komunikativní.

4. část

• Předslabikářové období – analyticko-syntetická výuka čtení. Práce s metodikou výuky čtení.
  • Vyvození písmen – zrak, sluch.
  • Metodický postup při vyvozování slabik, činnosti s pracovními sešity Ilustrované slabiky a Živá abeceda.
  • Mezipředmětové vztahy s Prv.
  • Rozbalování kompetence komunikativní.

5. část

• Začátky čtení v 1. ročníku – pozvolný přechod od vázaného slabikování k plynulému čtení textu.
  • Důraz na porozumění čtenému textu.
  • Vyjadřování významu slov kresbou.
  • Didaktické hry se sloupečky slov připravených ve Slabikáři. Slabikář a první čítanka.
  • Podněcování zájmu o čtení.
  • Vzájemná komunikace a rozvoj kompetence sociální, kompetence pracovní a kompetence k učení.

6. část

• Využití multimediální výpočetní techniky ve výuce Čj v 0. a 1. ročníku.
  • Vhodné materiály, pomůcky a internetové odkazy.