Výtvarná výchova tvořivě na ZŠ

KURZ KRESLENÍ PRAVOU MOZKOVOU HEMISFÉROU - realistická kresba tužkou pro začátečníky i pokročilé – portrét podle fotografie

Číslo akce: 2017-041
Akreditační číslo MŠMT ČR: 36575/2015-1-946

Lektor: Mgr. Lenka Kalová
Místo: ZŠ Praha 7, Korunovační 164/8
Termín: 28. 8. 2017, 29. 8. 2017, zahájení v 8:00

Seminář proběhne během dvou setkání,v pondělí a úterý 28. a 29. 8., vždy od 8 do 14:30 hodin. Po dobu akce účastníkům nezajišťujeme ubytování ani stravování.

 

Hodinová dotace: 16 hod.
Cena: 1 980 Kč, záloha 0 Kč

včetně DPH. Cena zahrnuje pouze kurzovné. Ubytování a stravování si zajišťují účastníci sami.
 

Anotace:

Kurz je určen všem, kteří si chtějí prakticky vyzkoušet, procvičit a zdokonalit svou schopnost kreslení a malování. Účastníci se  seznámí s  metodou kreslení pravou mozkovou hemisférou v praxi a zdokonalí své schopnosti.

Budeme kreslit: linie, čára, světlo a stín, základy kresby podle předlohy, portrét podle fotografie.

Kurz je příležitost naučit se relaxovat s tužkou v ruce, posílit sebevědomí i schopnost pozitivně myslet.

Obsah akce:

Realistické kreslení:  "krok za krokem" pro dospělé  (dolní věková hranice je 12 let) , i pro úplné začátečníky i pokročilejší – viz níže.

Cílová skupina jsou všichni, kdo se chtějí učit kreslit a malovat. Kurz je určen i úplným začátečníkům v kreslení i absolventům kurzů kreslení pravou hemisférou, kteří se chtějí v kreslení procvičit, popřípadě tvořivě relaxovat.
Dolní věková hranice pro účast na kurzech je 18 let, mladší a děti od 12ti let pouze v doprovodu dospělého po předchozí dohodě a za plnou cenu.


!!!!! Ti, kdo se již účastnili jakéhokoli kurzu kresby tužkou budou kreslit tak, aby dále rozvíjeli své schopnosti.
Ti, kdo mají za sebou kresbu lidské tváře podle fotografie mají možnost přinést si vlastní předlohu (např. sebe nebo někoho z rodiny) a pod vedením lektorky si ji  nakreslit, případně vyzkoušet techniku zvětšování či kresbu předmětů podle skutečnosti (zátiší)

V případě zájmu o přístup pro pokročilé je vhodné konzultovat tuto možnost předem s lektorkou - telefon: 725696133 nebo využít email: lenka-kalova@seznam.cz

 

Technika: TUŽKA

Již druhý den na 1. stupni kurzu kreslení pravou hemisferou nakreslíte portrét podle předlohy - fotografie (ukázky prací účastníků kurzu si můžete prohlédnout ve fotogalerii).  Před tím na vás čekají cvičení na nácvik souvislé sebevědomé čáry a na koordinaci ruky a očí. Pokusíme se změnit chybné stereotypy vizuálního vnímání. Kresba negativních prostorů napomáhá zlepšit pozorovací schopnosti a vnímat tvary předmětů co nejpřesněji.
Zaměříme se na získání dovednosti realisticky nakreslit to, co vidíme, tužkami různé tvrdosti.
Seznámíte se se svým osobitým rukopisem, silou čáry, jemností či výrazností kresby, sklonem k přesnosti, apod.

Kurz můžeme brát jako zajímavou zkušenost, ale získané dovednosti mohou také představovat odrazový můstek k dalšímu kreslení.

 

Tento systém výuky kreslení vytvořila Američanka Betty Edwards, která studovala rozdíly ve funkcích mozkových hemisfér. Vycházela při tom z objevů kalifornského psychobiologa Rogera Sperryho, který za výzkumy činnosti mozku dostal v roce 1981 Nobelovu cenu.
Zjednodušeně řečeno, levá hemisféra pracuje logicky, lineárně, postupně, racionálně a verbálně. Pravá hemisféra je iracionální, prostorová, intuitivní, pocitová a kreativní. Tento vědecky ověřený nový pohled upozornil na to, že běžné vzdělávání rozvíjí jen část schopností naší mysli. Využití schopností pravé hemisféry umožňuje posunout naše osobní hranice.

Jako jsme se naučili číst a psát, můžeme se naučit i kreslit. Stejně jako každý jinak píše, nakreslí také různí lidé stejnou věc různým způsobem. Přijďte si to vyzkoušet.
V kurzu kreslení pravou mozkovou hemisférou se využívají možnosti obou polovin mozku. Zájemci se seznámí s tím, jakým způsobem je možné procvičovat propojení mozkových hemisfér. To má kladný vliv na všechno, co člověk dělá, na koordinaci těla, na soustředění, na kreativitu, na pozitivní myšlení, na sebedůvěru, na schopnost relaxace, na plné prožívání přítomnosti, na celkovou pohodu.

Betty Edwards na svých přednáškách říká, že "mozek je velký lhář". Pokusíme se tomu porozumět, naučit se správně pozorovat věci okolo sebe a tuto dovednost uplatnit při kreslení.

 

Na fotografiích jsou kresby účastníků kurzů kresby tužkou


Pomůcky, které je potřeba, aby si účastníci přinesli s sebou:
30 cm pravítko
20 bílých kancelářských papírů A4

Blok s bílými papíry na kresbu tužkou, případně 10 papírů na kresbu tužkou formát A4
Tužky např. od firmy Kohinoor: číslo: 1500 4B a 1500 8B + ořezávátko

obyčejná bílá guma

guma v tužce např. od firmy Kohinoor

plastická guma

balíček obyčejných papírových kapesníčků nebo papírové utěrky

20 ks vatových tyčinek na čištění uší

Papírová lepicí páska
Nůžky

Desky stejného nebo o něco většího formátu než máte papíry – na hotové obrázky
Pevné desky stejného nebo o něco většího formátu než máte papíry jako podložku na kreslení

Je vhodné mít nějakou tašku přes rameno, kam to všechno dáte až půjdete kreslit

Pokročilí navíc:

3 bílé papíry formátu A3 na kresbu tužkou

Trojhranné grafitové tužky KOH-I-NOOR TRIOGRAPH 1833 - 4B, 6B + ořezávátko

Nepovinně:

Fixativ na kresbu tužkou ve spreji na ochranu hotových kreseb – ale lepší je levný lak na vlasy na pevné vyztužení účesu (lze koupit např. v Lidlu)

 

Lektorka:

Mgr. Lenka Kalová

Kvalifikace a praxe v oboru:

- Absolventka Pedagogické fakulty v Českých Budějovicích - učitelství pro 1. stupeň základní školy

- 20 let ve školství včetně práce s problémovými dětmi – několik let práce ve třídě pro děti s poruchami učení  a chování

- Zájem o přirozené metody učení a o techniky, které člověku pomáhají při zvládání stresu a v nejrůznějších situací.

- V současné době se věnuje poradenství v oblasti zdravého životního stylu, vede výtvarné kurzy pro děti i dospělé, kurzy o sebe přijetí a pozitivním vnímání a semináře akreditované MŠMT pro pedagogy.

- Na Teologické fakultě Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích vede Kurz Celoživotního vzdělávání Kresba jako forma relaxace a psychického uvolnění.

-        Více na www.kalova.cz

Developed by Via Aurea.