LETNÍ ŠKOLA - Výtvarná výchova tvořivě na ZŠ

Lektor: Mgr. Lenka Kalová
Místo: Vzdělávací centrum Ordějov, Bystřice pod Lopeníkem 79
Termín: 23. 7. 2018, 24. 7. 2018, 25. 7. 2018, 26. 7. 2018

Kurz se uskuteční v rámci letní školy v Ordějově v termínu od 23.7.2018 do 26.7.2018. Zahájení v pondělí odpoledne, ukončení ve čtvrtek obědem. Přesný harmonogram školení včetně doby prezence bude přihlášeným účastníkům zaslán během června.

Cena: 4 850 Kč, záloha 4 850 Kč
zahrnuje kurzovné, ubytování a 3x plnou penzi (kvalitní vegetariánská strava). Neuvedete-li v poznámce přihlášky jinak, bude účtována plná cena.
Nechcete-li zajistit ubytování či stravu, můžete zvolit variantu:
4100,-       - kurzovné + plná penze
3650,-       - kurzovné + obědy
3350,-       - pouze kurzovné

(konečná cena)

KRESBA TUŽKAMI RŮZNÉ TVRDOSTI, UHLEM, RUDKOU, BÍLÝM UHLEM

Kurz nabízí bezpečný způsob jak začít realisticky kreslit. Nejsou k tomu potřeba žádné zkušenosti, můžete být úplnými začátečníky. Program je určen úplným začátečníkům i pokročilým. Každý naváže na to, co již umí. V případě zájmu o program pro pokročilé kontaktujte lektorku a sdělte jí svou představu emailem na adresu: lenka-kalova@seznam.cz.

Budeme kreslit podle předlohy i podle skutečnosti, předměty, krajinu, zvířata, člověka. Můžeme kreslit podle skutečnosti či podle vlastní fantazie. Všichni nakreslí portrét podle fotografie.

Čekají na nás cvičení na nácvik souvislé sebevědomé čáry a na koordinaci ruky a očí. Budeme postupovat opět od jednoduchého ke složitějšímu.  Pokusíme se změnit chybné stereotypy vizuálního vnímání. Součástí kurzu jsou poznatky z oblasti kompozice a perspektivy.

Betty Edwards, autorka knih o kreslení pravou stranou mozku, na svých přednáškách říká, že "mozek je velký lhář". Pokusíme se tomu porozumět, naučit se správně pozorovat věci okolo sebe a tuto dovednost uplatnit při kreslení.

Seznámíme se se svým osobitým rukopisem, silou čáry, jemností či výrazností kresby, sklonem k přesnosti, apod.
Kurz můžeme brát jako zajímavou zkušenost, ale získané dovednosti mohou také představovat odrazový můstek k dalšímu kreslení.

Program, vedený převážně formou workshopu, je proložen metodickými doporučeními pro výtvarnou výchovu a ukázkami dětských prací.

Ukázky prací účastníků kurzů si můžete prohlédnout ve fotogalerii na webu lektorky www.kalova.cz

Cílová skupina:
Všichni, kdo se chtějí učit kreslit a malovat.
Kurz je určen i úplným začátečníkům v kreslení i absolventům kurzů kreslení pravou hemisférou, kteří se chtějí v kreslení procvičit, zdokonalit, popřípadě tvořivě relaxovat.
Dolní věková hranice pro účast na kurzech je 18 let, mladší a děti od 12ti let pouze v doprovodu dospělého po předchozí dohodě a za plnou cenu.

Doporučený seznam pomůcek:

Grafitové tužky č.2, 4 a 8
Přírodní uhel černý - Koh-i-noor
Umělý bílý uhel GIOCONDA Koh-i-noor 8812/2 v tužce - Soft-měkký uhel ke kresbě na tmavý podklad
Umělý bílý uhel GIOCONDA Koh-i-noor 8812/4 v tužce - Hard- tvrdý uhel  ke kresbě na tmavý podklad
Uhel v tužce černý -  např. od firmy Koh-i-noor - v uzavíratelné krabičče
Rudka - Koh-i-noor
Guma v tužce –  např. od firmy Koh-i-noor
20 obyčejných bílých kancelářských papírů A4
Blok papírů s 20ti listy – na tužku, uhel a pastelky – formát  A3
Blok papírů s 20ti listy – na tužku, uhel a pastelky – formát  A4
Černá čtvrtka A3
Fixativ – stačí levný lak na vlasy, např. z Liedlu
Ořezávátko
Balíček obyčejných papírových kapesníčků
Balíček vatových tyčinek na čištění uší
Plastická guma
Hadr nebo stará utěrka
Papírová krepová lepicí páska
Pevné kartonové desky stejného nebo o něco většího formátu jako máte papíry – na hotové obrázky i jako podložku.
Deka nebo kalimatka na sezení venku na zemi
Je vhodné mít nějakou tašku přes rameno, kam to všechno dáte až půjdete kreslit.

Lektorka:

Mgr. Lenka Kalová
web lektorky: www.kalova.cz

Kvalifikace a praxe v oboru:

- Absolventka Pedagogické fakulty v Českých Budějovicích - učitelství pro 1. stupeň základní školy

- 20 let ve školství včetně práce s problémovými dětmi – několik let práce ve třídě pro děti s poruchami učení  a chování

- Zájem o přirozené metody učení a o techniky, které člověku pomáhají při zvládání stresu a v nejrůznějších situací.

- V současné době se věnuje poradenství v oblasti zdravého životního stylu, vede výtvarné kurzy pro děti i dospělé, kurzy o sebe přijetí a pozitivním vnímání a semináře akreditované MŠMT pro pedagogy.

- Na Teologické fakultě Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích vedla Kurz Celoživotního vzdělávání Kresba jako forma relaxace a psychického uvolnění.

-        Více na www.kalova.cz

KAL KAL