LETNÍ ŠKOLA - Výtvarná výchova tvořivě na ZŠ

Lektor: Mgr. Lenka Kalová
Místo: Základní škola Velehrad, Salašská
Termín: 31. 7. 2017, 1. 8. 2017, 2. 8. 2017, 3. 8. 2017

Kurz se uskuteční v rámci letní školy ve Velehradě v termínu od 31. 7. do 3. 8. 2017. Zahájení v pondělí od 14:00, ukončení ve čtvrtek obědem. Přesný harmonogram školení včetně doby prezence bude přihlášeným účastníkům zaslán koncem června.

Cena: 4 850 Kč, záloha 0 Kč
zahrnuje kurzovné, ubytování a 3x plnou penzi. Neuvedete-li v poznámce přihlášky jinak, bude účtována plná cena.
Nechcete-li zajistit ubytování či stravu, můžete zvolit variantu:
        3950,-       - kurzovné + plná penze
        3650,-       - kurzovné + obědy
        3350,-       - pouze kurzovné
ceny včetně DPH

Letní školy je třeba uhradit předem. Fakturace bude probíhat průběžně od května. Následně budou nově přihlášeným účastníkům faktury zaslány e-mailem.

Letní školu je možné hradit i tak, že část uhradí škola a část účastník (např. kurzovné hradí škola, ubytování a stravu účastník).

Základy barevného vyjadřování: míchání barev, komplementární barvy, barevná perspektiva a kompozice...

Kresba pro úplné začátečníky: předměty- zátiší, krajina- plenér, zvířata, člověk

Kurz je určen všem, kteří si chtějí prakticky vyzkoušet, procvičit a zdokonalit svou schopnost barevného kreslení technikou kresby suchými prašnými pastely u stolu i v plenéru.
Pochopíte, jak míchat a kombinovat barvy. Budete mít možnost seznámit se s vlastní oblíbenou barevností a vnímat emoční působení barev

- Praktické zvládnutí základů kresby se suchými pastely
- Součástí kurzu jsou poznatky z oblasti kompozice a prostorové a barevné perspektivy, seznámení s pravidly malby v plenéru.
- Kresba podle předlohy i podle skutečnosti. Můžeme malovat zátiší nebo jít ven do plenéru a malovat krásnou přírodu v okolí Velehradu.
- Intuitivní kresba jako forma relaxace a psychického uvolnění.
- Jak rozvíjet sebedůvěru v používání fantazie a intuice.
- Praktické činnosti se zaměřením na rozvoj fantazie, intuice a výtvarných dovedností, na soustředění, kreativitu, celkovou pohodu, zvýšení sebevědomí, sebepoznání a sebepřijetí.

Cílová skupina:
Všichni, kdo se chtějí učit kreslit a malovat. Kurz je určen i úplným začátečníkům v kreslení i absolventům kurzů kreslení pravou hemisférou, kteří se chtějí v kreslení procvičit, popřípadě tvořivě relaxovat.
Dolní věková hranice pro účast na kurzech je 18 let, mladší a děti od 12ti let pouze v doprovodu dospělého po předchozí dohodě a za plnou cenu.
!!!!! Ti, kdo se již účastnili jakéhokoli kurzu kresby suchým pastelem budou kreslit tak, aby dále rozvíjeli své schopnosti.
V případě zájmu o přístup pro pokročilé je vhodné konzultovat tuto možnost předem s lektorkou - telefon: 725696133 nebo využít email: lenka-kalova@seznam.cz

S sebou si prosím vezměte níže uvedené pomůcky:

Blok papírů s minimálně 10ti listy – na suché pastely - např. od firmy Koh-i-noor – formát cca A3 - papíry mohou být barevně tonované ve světlých odstínech pastelových barev (levnější varianta - obyčejné školní čtvrtky formát A3)
2 kusy : barevné čtvrtky cca A3 , nejlépe černé nebo tmavé (tmavě modrá, rudá, tmavá zelená, hnědá apod.)
1kus : barevný papír formátu cca A2 (přibližně gramáž 220g - chladný odstín např. šedé barvy - např. od firmy Canson - řada color line
10 obyčejných kancelářských papírů A4

Suché prašné křídy – např. od firmy Koh-i-noor , nejlépe sada aspoň 48 barev
Suché prašné křídy v tužce - např. od firmy Koh-i-noor, sada aspoň 12 barev
Obyčejná tužka 4B
Obyčejná bílá guma
Plastická guma
Ořezávátko
Roli obyčejných papírových kuchyňských utěrek
Balíček vatových tyčinek na čištění uší
Igelitová taška nebo sáček na krabičky s křídami (často se při používání práší a drolí)
Starou utěrku nebo hadr na ruce a rozsypané suché křídy (doporučuji do igelitové tašky - křídy se práší)
Desky stejného nebo o něco většího formátu než máte papíry – na hotové obrázky
Papírová lepicí páska
Nůžky
Fixativ na suché křídy ve spreji na ochranu hotových kreseb – ale lepší je levný lak na vlasy na pevné vyztužení účesu (lze koupit např. v Lidlu)
Kelímek na vodu se širokým dnem
Balíček vatových tyčinek na čištění uší
Obyčejná bílá křída
Černý přírodní uhel a plastická guma a hadr na uhel – stará utěrka v igelitovém sáčku
Desky stejného nebo o něco většího formátu než máte papíry – na hotové obrázky
Pevné desky stejného nebo o něco většího formátu než máte papíry jako podložku na kreslení
Deka nebo karimatka na sezení venku na zemi
Průhledný pečicí papír
Je vhodné mít nějakou tašku přes rameno, kam to všechno dáte až půjdete malovat s tím, že igelitové tašky jsou praktické (křídy se práší)
Balíček vlhkých ubrousků (na utírání rukou)
Ručník či hadr na ruce a pracovní plochu
Pracovní oblečení – včetně kalhot, případně dlouhý plášť
Pracovní přezůvky do výtvarné učebny – křídy práší a drolí se, tak abychom za sebou nenechávali cestičky po celé budově :-)
Ti, kdo jsou choulostiví na ruce a nehty si mohou opatřit bavlněné nebo jiné pracovní rukavice, je ale třeba aby byla vhodná velikost - aby se neztratil cit v rukou

Lektor:

Mgr. Lenka Kalová

Kvalifikace a praxe v oboru:

- Absolventka Pedagogické fakulty v Českých Budějovicích - učitelství pro 1. stupeň základní školy

- 20 let ve školství včetně práce s problémovými dětmi – několik let práce ve třídě pro děti s poruchami učení  a chování

- Zájem o přirozené metody učení a o techniky, které člověku pomáhají při zvládání stresu a v nejrůznějších situací.

- V současné době se věnuje poradenství v oblasti zdravého životního stylu, vede výtvarné kurzy pro děti i dospělé, kurzy o sebe přijetí a pozitivním vnímání a semináře akreditované MŠMT pro pedagogy.

- Na Teologické fakultě Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích vede Kurz Celoživotního vzdělávání Kresba jako forma relaxace a psychického uvolnění.

-        Více na www.kalova.cz

Na fotografiích jsou příklady kreseb účastníků kurzů.