LETNÍ ŠKOLA - Činnostní učení ve výuce matematiky v 6. a 7. ročníku

Lektor: Mgr. Michaela Votípková, Marie Randáčková
Místo: ZŠ J. K. Tyla, Písek, Tylova 2391
Termín: 13. 8. 2018, 14. 8. 2018, 15. 8. 2018, 16. 8. 2018

Kurz se uskuteční v rámci letní školy v Písku v termínu od 13. 8. do 16. 8. 2018. Zahájení v pondělí v odpoledních hodinách, ukončení ve čtvrtek obědem. Přesný harmonogram školení včetně doby prezence bude přihlášeným účastníkům zaslán koncem června.

Cena: 6 250 Kč, záloha 6 250 Kč
zahrnuje kurzovné, ubytování a plnou penzi.  Neuvedete-li v poznámce přihlášky jinak, bude účtována plná cena.
Nechcete-li zajistit ubytování či stravu, můžete zvolit variantu:
        5350,-       - kurzovné + plná penze
        5050,-       - kurzovné + obědy
        4750,-       - pouze kurzovné
(konečná cena)

Letní školy je třeba uhradit předem. Fakturace bude probíhat průběžně od května. Následně budou nově přihlášeným účastníkům faktury zaslány e-mailem.

Letní školu je možné hradit i tak, že část uhradí škola a část účastník (např. kurzovné hradí škola, ubytování a stravu účastník).

Kurz předkládá mnohaletou praxí prověřený, smysluplný a praktický soubor činnostních postupů do výuky matematiky v 6. a 7. ročníku. Umožní Vám žáky zaujmout, zdárně jim předat základní učivo i rozvíjet jejich klíčové kompetence. Vy i vaši žáci můžete ve výuce zažívat radost a pocity spojené s úspěchem. Předávaný soubor žákovských činností Vám zároveň skvěle poslouží při práci s žáky s poruchami učení, a to při nápravách i při jejich předcházení.

Kurz je vhodný pro všechny učitele působící na 2. stupni ZŠ a využitelný při práci se všemi druhy učebnic a pracovních sešitů. Lektory kurzu jsou vždy zkušení učitelé s desítkami let praxe. Účastníci obdrží zdarma pomůcku Karty a šablony pro činnostní učení M v 6. a 7. ročníku v ceně 350 Kč a pracovní sešit aritmetika 6. Letní škola předkládá jak potřebné informace, tak možnost aktivního odpočinku, relaxace a „dobití baterií“.

1. část

• Názorná představa desetinného čísla.
  • Činnostní formy práce s číselnou osou. Činnostní učení M na 1. stupni.
  • Počtářské chvilky pro 6. ročník, způsoby samokontroly a sebehodnocení žáků.
  • Činnostní vytváření představy zlomku. Kruhový model zlomku. Jednoduché úlohy na řešení dělení celku na stejné části a skládání celku z částí na základě činností s kruhovým modelem zlomku.
  • Činnostní vytvoření představy desetinného čísla s využitím pomůcky ze čtvercové sítě.
  • Práce s peněžními modely – vyplácení, dočítání.
  • Didaktická pomůcka nuly a číslice. Výuka zlomků činnostně, vhodné pomůcky a práce s náměty žáků.
  • Rozvoj kompetence komunikativní, kompetence pracovní, kompetence k řešení problémů.

2. část

• Výuka zlomků činnostně, vhodné pomůcky a práce s náměty žáků.
  • Počtářské chvilky – seberealizace žáků při výuce, možnosti sebehodnocení.
  • Úlohy připravované žáky, využití jejich zkušeností a obměny úloh.
  • Práce s žáky, kterým M činí potíže. Práce s nadanými žáky ve výuce M – diferenciace.
  • Mezipředmětové vztahy.
  • Zpětná vazba. Práce s chybou. Pozitivní způsoby hodnocení žáků.
  • Vhodné pomůcky a hry pro motivaci a procvičování učiva. Organizace sebekontroly žáků při výuce a sebehodnocení.
  • Úsudkové počítání – řešení slovních úloh ze života a jejich obměny – jednoduché zápisy spojené s činnostmi.
  • Úlohy ze života vedoucí k rozvoji logického myšlení, obměny slovních úloh.
  • Náměty pro projektové vyučování, komunikace při výuce M.
  • Tvořivá práce s pomůckou karty a šablony pro činnostní učení v 6. a 7. ročníku.
  • Geometrie činnostně - úhel, trojúhelníky.
  • Rozvoj kompetence pracovní, komunikativní, kompetence k učení, kompetence k řešení problémů, kompetence sociální a občanské.

3. část

• Počtářské chvilky pro 7. ročník, způsoby samokontroly a sebehodnocení žáků - práce s číselnou osou.
  • Práce s peněžními modely.
  • Prvky kritického myšlení.
  • Pomůcka nuly a číslice pro 7. ročník.
  • Odhady výsledků, žákovská samokontrola. Individualizace a sebehodnocení žáků, práce s chybou.
  • Co už umím a jak toho mohu využít. Rozbor úloh, třídění, rozlišování. Zdůvodňování svého řešení úlohy.
  • Rozvoj tvořivého myšlení. Motivace žáků k zájmu o učení se matematiky.
  • Slovní úlohy jednoduché k rozlišování úsudku a procvičování. Slovní úlohy s nákresem. Obměny slovních úloh.
  • Procvičování slovních úloh s násobením desetinných čísel.
  • Úlohy na poměr, přímou a nepřímou úměrnost. Procenta činnostně.

4. část

• Činnosti při práci se žákovskou zlomkovnicí.
  • Jednoduché slovní úlohy se zlomky, nákresy.
  • Mezipředmětové vztahy.
  • Úlohy ze života vedoucí k rozvoji logického myšlení, obměny slovních úloh.
  • Náměty pro projektové vyučování, komunikace při výuce M. Diferenciace ve výuce.
  • Tvořivá práce s pomůckou pracovními karty a šablony pro činnostní učení v 7. ročníku.
  • Seberealizace žáků při výuce, možnosti sebehodnocení. Průběžná zpětná vazba. Práce s chybou.
  • Pozitivní způsoby hodnocení žáků. Organizace sebekontroly žáků při výuce a sebehodnocení.
  • Vhodné pomůcky a hry pro motivaci a procvičování učiva.
  • Geometrie činnostně - čtyřúhelníky, hranoly.