Přírodověda činnostně ve 4. ročníku

Projekt: Tvořivá škola Typ kurzu: Webinář
Akreditační číslo: 40337/2020-4-1039 Cílová skupina: Běžná akce
Cena: 1 590 Kč Hodinová dotace: 8 hod.
Kategorie: 1. stupeň ZŠ

Seminář je vhodný pro všechny učitele působící na 1. stupni ZŠ a využitelný při práci se všemi druhy učebnic a pracovních sešitů. Lektory kurzu jsou vždy zkušení učitelé s desítkami let praxe. Účastníci obdrží zdarma Karty a šablony pro PRV 3.

Témata, která zazní:

• didaktické hry, výstavky, ukázky z školních sbírek, práce s atlasem a encyklopedií
  • společenstva živých organizmů - druhy společenstev, potravní vazby, životní podmínky, živočichové volně žijící a domácí, rostliny kulturní a plané, biodiverzita
  • život v zimní přírodě - poznávání stop živočichů, přezimující živočichové
  • kvetoucí rostliny - části , význam pro člověka
  • plody rostlin - ovoce, zelenina
  • horniny a nerosty
  • lidské tělo, smysly, zdravá výživa a výchova ke zdraví

V rámci přírodovědy vždy vycházíme z toho, co děti znají z předchozích ročníků i praktickéh života. Úkolem pedagoga zde není jen předat výukový obsah, ale také vést žáky ke kladnému vztahu k přírodě. Ověřené činnostní postupy vám umožní nejen látku předat, ale také žáky zaujmout a souběžně rozvíjet jejich klíčové kompetence.

V rámci výkladu si všiměte, jakým způsobem lektor používá, věnuje se:

• Využití mezipředmětových vztahů, zejména propojení s VV a PČ - koláž, vystřihování, lepení, dokreslování, modelování
  • Pozitivní způsoby hodnocení žáků.
  • Práce s chybou. Zpětná vazba. Diferenciace ve výuce.
  • Prvky kritického myšlení, využití samokontroly, individualizace.
  • Organizace samokontroly žáků při výuce a sebehodnocení.
  • Náměty pro projektové vyučování, komunikace při výuce.
  • Rozvíjení kompetence pracovní, komunikativní, kompetence k  učení, kompetence k řešení problémů a kompetence sociální.